Awards and Accolades

Award Winners

Royal Society of London Fellows

2009 John Vederas - Chemistry

2001 David Schindler - Biological Sciences

E.W.R. Steacie Memorial Fellowship Winners

2011 Alexander Litvak - Mathematical and Statistical Sciences

2008 Dennis Hall - Chemistry

2007 Jillian Buriak - Chemistry

2006 Todd Lowary - Chemistry

2006 Andrzej Prus-Czarnecki - Physics

2002 Wolfgang Jaeger - Chemistry

1999 Mark Freeman - Physics

1998 Jonathan Schaeffer - Computing Science

1996 Jed Harrison - Chemistry

1993 Ole Hindsgaul - Chemistry

1992 Norman Dovichi - Chemistry

1980 Richard Peter (deceased) - Biological Sciences

1966 MM Razavy (Professor Emeritus) - Physics

Royal Society of Canada Fellows

2012 John England - Earth and Atmospheric Sciences

2012 Don Page - Physics

2009 Jillian Buriak - Chemistry

2008 Mike Belosevic - Biological Sciences

2008 Robert Creaser - Earth and Atmospheric Sciences

2008 Wolfgang Jaeger - Chemistry

2007 Rich Palmer - Biological Sciences

2007 Jonathan Schaeffer - Computing Science

2007 Larry Heaman - Earth and Atmospheric Sciences

2006 Stan Boutin - Biological Sciences

2006 Brian Jones - Earth and Atmospheric Sciences

2003 Jed Harrison - Chemistry

2001 George Pemberton - Earth and Atmospheric Sciences

2000 Robert (Bob) Wolkow - Physics

1999 Philip Currie - Biological Sciences

1998 Alfred Weiss - Mathematical and Statistical Sciences

1998 Roderick Wasylishen - Chemistry

1997 John Vederas - Chemistry

1996 Nicole Tomczak-Jaegermann - Mathematical and Statistical Sciences

1995 David Bundle - Chemistry

1993 Lawrence Wang - Biological Sciences

1983 David Schindler - Biological Sciences

Order of Canada Members

2006 Member of the Order of Canada Margaret-Ann Armour - Office of the Dean
2004 Officer of the Order of Canada David Schindler - Biological Sciences

J Gordin Kaplan Award for Excellence in Research Winners

2013 Roderick Wasylishen - Chemistry

2012 Don Page - Physics

2011 D. Jed Harrison - Chemistry

2010 Richard Palmer - Biological Sciences

2005 David Bundle - Chemistry

2003 John Vederas - Chemistry

2000 Nicole Tomczak-Jaegermann - Mathematical and Statistical Sciences

1999 David Schindler - Biological Sciences

1997 Norman Dovichi - Chemistry

1996 Robert Moody (Professor Emeritus) - Mathematical and Statistical Sciences

1994 Dale Vitt - Biological Sciences

1991 William Graham (Professor Emeritus) - Chemistry

1989 Paul Kebarle - Chemistry

1986 Donald Westlake (Professor Emeritus) - Biological Sciences

1983 Werner Israel (Professor Emeritus) - Physics

1982 Raymond Lemieux (Deceased) - Chemistry

Alberta Science and Technology Awards Foundation (ASTech) Winners

2010 John Vederas - Chemistry - Outstanding Leadership in Alberta Science

2008 James Hoover (and Antony Olekshy-UofA and Avra Software Lab) - Computing Science - AVAC/iCORE/ASTech Outstanding Achievement in Information and Communications Technology and Innovation

2008 Hong Zhang - Computing Science - Syncrude/ASTech Innovation in Oil Sands Research
2007 James Pinfold (The Alta Project) - Physics - Excellence in Science and Technology Public Awareness

2007 David Bundle - Chemistry - Outstanding Leadership in Alberta Science

2007 Margaret-Ann Armour - Chemistry - ASTech Foundation Special Award

2006 Philip Currie - Biological Sciences - Outstanding Leadership in Alberta Science

2006 Alberta Ingenuity Centre for Machine Learning - Computing Science - Outstanding Leadership in Alberta Technology

2003 Mike Belosevic - Biological Sciences - Outstanding Achievement in Applied Technology and Innovation

2002 Wieslaw Krawcewicz (Pi in the Sky) - Mathematical and Statistical Sciences - Excellence in Science and Technology Public Awareness

2002 Jed Harrison - Chemistry - Outstanding Leadership in Alberta Technology

2002 Allen Good - Biological Sciences - AVAC/ASTech Innovation in Agricultural Science

2001 Robert Crawford - Chemistry - ASTech Foundation Special Award

2001 Stan Boutin - Biological Sciences

1999 David Schindler - Biological Sciences - Outstanding Leadership in Alberta Science

1998 Richard Peter (deceased) - Biological Sciences - Outstanding Leadership in Alberta Science

1993 Harry Gunning (deceased) - Chemistry - Outstanding Contribution to the Alberta Science and Technology Community

1993 Raymond Lemieux (deceased) - Chemistry - Alberta Pioneer in Science & Technology

1992 Lawrence Wang - Biological Sciences - Outstanding Leadership in Alberta Technology